سامانه تاک قدیم که از خلاصه عبارت تایید اسناد کنسولی روی کار آمده بود، می توانست بعضی از امور مربوط به خدمات کنسولی را برای افراد ایرانی انجام دهد؛ اما با توجه به اینکه خدمات مختلف و زیادتری مورد نیاز افراد ایرانی خارج از کشور یا افراد ایرانی داخل کشور بود، سامانه ای به نام سامانه میخک از خلاصه عبارت «سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی» روی کار آمد. این سامانه با هدف خدمت رسانی به مردم عزیز ایران و ارائه خدمات کنسولی راه اندازی شده است.

سامانه وزارت امور خارجه mikhak.mfa.gov.ir

روند دریافت خدمت های مختلف در این سامانه به این گونه است که افراد ابتدا باید یک پروفایل شخصی در سامانه میخک درست کنند و سپس، باید با تکمیل فرم های مربوط به خدمت و آپلود اسناد مربوطه از این سامانه استفاده کنند.

نحوه ثبت نام و ورود به سامانه میخک

افرادی که قصد استفاده از خدمات کنسولی در سامانه میخک را دارند، باید ابتدا با رمز عبور یک بار مصرف به آن وارد شوند و سپس، یک پروفایل شخصی برای خود ایجاد کنند. برای ورود به سامانه میخک لازم است که شما طبق مراحل زیر پیش بروید:

 1. ابتدا آدرس سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی (میخک) وزارت امور خارجه mikhak.mfa.gov.ir را در قسمت جستجوی گوگل، جستجو نمایید.

  ورود به سایت میخک چگونه است؟

 2. در مرحله بعد، گوگل این سامانه را برای شما جستجو می کند، کافیست بر روی لینک مربوطه کلیک کنید تا وارد سامانه شوید.

  ورود به سامانه میخک امور خارجه

 3. برای ثبت نام در سامانه میخک شما باید از سمت چپ بالای سایت، بر روی گزینه ورود به سامانه کلیک کنید.

  نحوه ورود به سایت میخک برای همه افراد

 4. اگر قبلا نسبت به دریافت رمز ثابت و ایجاد پروفایل شخصی برای استفاده از سامانه میخک اقدام کرده اید، باید با وارد کردن پست الکترونیکی و کد ملی و کلیک کردن بر روی گزینه ورود به رمز عبور ثابت، به سامانه وارد شوید.

  ورود با رمز ثابت در سامانه وزارت امور خارجه

 5. اگر در این سامانه ثبت نام نکرده اید، یا رمز عبور ثابت خود را فراموش کرده اید و می خواهید از خدمات مربوط به سامانه میخک استفاده کنید، نگران نباشید. می توانید بعد از وارد کردن کد ملی و پست الکترونیک، بر روی گزینه ورود با رمز عبور یک بار مصرف کلیک کنید.

  ورود با رمز عبور یک بار مصرف در سایت وزارت امور خارجه

 6. در مرحله بعد رمز عبور یک بار مصرف شما به ایمیلی که در سامانه وارد کردید، ارسال می شود. کافیست آن را در قسمت مربوطه وارد کنید و با وارد کردن کد امنیتی و کلیک کردن بر روی گزینه ورود به سامانه با رمز عبور یک بار مصرف، به سامانه وارد شوید.  

   نکته: دقت کنید گاهی اوقات ممکن است ایمیل حاوی رمز عبور یک بار مصرف، در پوشه Spam ایمیل شما قرار داشته باشد.

  آموزش مرحله به مرحله ثبت نام و ورود به سایت میخک وزارت امور خارجه

 7. بعد از اینکه شما وارد سامانه میخک شدید، می توانید یک پروفایل شخصی برای خود ایجاد کنید و یک رمز عبور ثابت نیز برای خودتان مشخص کنید. بعد از ثبت یک رمز ثابت در پروفایل شخصی خودتان، نیاز است که در مراحل بعدی با این رمز به سایت میخک وارد شوید.

 

امکانات سامانه میخک

سامانه میخک امکانات مختلفی را به افراد ایرانی مقیم کشور ایران یا خارج از کشور ارائه می دهد که این خدمات به صورت زیر می باشند:

 •  تشکیل پرونده تحصیلی: افرادی که قصد استفاده از مدرک های تحصیلی خارج از کشور در کشور ایران را دارند، باید مدارک تحصیلی خود را در سامانه میخک ثبت کنند و امور خارجه هم پس از بررسی آن ها را تایید نماید. تمامی مدارک تحصیلی مربوط به فرد متقاضی در سامانه میخک آپلود می شود و وزارت امور خارجه به بررسی آن ها می پردازد. بنابراین، یکی از امکانات مهم سایت میخک ، تشکیل پرونده تحصیلی می باشد. همچنین دانشجویان در صورت واجد شرایط بودن میتوانند درخواست ارز دانشجویی از همین سامانه داشته باشند.

تشکیل پرونده تحصیلی در سایت میخک

 •  استعلام گواهینامه: یکی از امکانات سایت میخک ، استعلام گواهینامه می باشد. از طریق این امکان، افراد می توانند با مراجعه به سایت میخک و استفاده از قسمت استعلام گواهینامه، گواهینامه ایرانی خود را در سامانه آپلود نمایید و سپس، منتظر تایید این گواهینامه از سوی وزارت امور خارجه بمانند.
 •  درخواست گواهی عدم سوء پیشینه: یکی از امکانات پرکاربرد سایت میخک ، گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه بدون مراجعه حضوری می باشد. افراد برای استفاده از این خدمت باید با رمز عبور یک بار مصرف یا رمز عبور ثابت وارد سامانه میخک شوند و از خدمات مختلف سایت، درخواست گواهی عدم سوء پیشینه را ثبت کنند. 
 •  درخواست عابرین غیر مجاز: یکی دیگر از امکانات سامانه میخک، ثبت درخواست عابرین غیر مجاز می باشد. افرادی که به صورت غیر قانونی از کشور خارج شده اند، می توانند با ثبت این درخواست ،گذرنامه خود را دریافت کنند.
 •  ثبت درخواست فوت: طبق آخرین قانون درباره امور مربوط به شناسنامه ای، افراد ایرانی مقیم خارج از کشور باید برای انجام تمام امور شناسنامه ای خود مانند ازدواج، طلاق، فوت و … به سایت میخک مراجعه کنند و پس از ثبت پروفایل شخصی و آپلود کردن مدارک مورد نیاز به مراکز مربوطه مراجعه کنند؛ چرا که انجام امور مربوط به شناسنامه ای تمام افراد ایرانی بر عهده وزارت امور خارجه کشور ایران می باشد.
  اگر یک فرد ایرانی در خارج از کشور سکونت داشته باشد، بستگان وی برای دریافت گواهی فوت او باید با مراجعه به سامانه میخک ، یک پروفایل برای فرد متوفی بسازند. سپس، با استفاده از امکان ثبت درخواست فوت، کد رهگیری مربوطه را دریافت کنند و با در دست داشتن اصل مدارک به نمایندگی های سایت میخک مراجعه نمایند.
 •   ثبت درخواست ایرانیان بدون کد ملی: افرادی که در خارج از کشور سکونت دارند، برای استفاده از تمام امکانات سامانه میخک، باید دارای کد ملی باشند. اگر فردی کد ملی نداشت باید برای احراز هویت به یکی از مراکز مربوطه مراجعه کند و کد ملی خود را دریافت کند.
 • تنظیم وکالت نامه و تصدیق امضا (اجازه خروج همسر و فرزند، اقرار‌نامه، گواهینامه، وصیت‌نامه و…)

  یکی از مهمترین و پرکاربردی ترین خدماتی که این سامانه به هموطنان خارج از کشور ارائه می‌دهد تنظیم وکالتنامه است.

  برای تایید و ارائه وکالت نامه ( چه از ایران به سایر کشورها و چه بلعکس) میتوان از این سامانه استفاده کرد.

 • تایید مدارک پزشکی

  افرادی که برای درمان خود به خارج از کشور مراجعه میکنند میتوانند با مراجعه به این سامانه مدارک پزشکی و پرونده بیماری خود را تایید کنند.

  در این حالت میتوانند هزینه های خود را از بیمه مربوطه دریافت کنند.

 •  درخواست صدور گذرنامه: طبق آخرین قانون، وزارت امور خارجه باید درخواست های مبنی بر تمدید پاسپورت ، صدور گذرنامه و … را بررسی نماید. بنابراین، افرادی که قصد دریافت گذرنامه را دارند می توانند با استفاده از سامانه میخک ابتدا پروفایل خود را تکمیل نموده و سپس بعد از آپلود اسناد مربوطه و دریافت کد رهگیری به یکی از مراکز مربوط به وزارت امور خارجه یا نمایندگی های سامانه میخک مراجعه کنند و گذرنامه خود را دریافت نمایند. 

درخواست صدور گذرنامه در سایت میخک

 

مراحل تایید مدارک در سامانه میخک

همانطور که گفته شد، سامانه میخک برای استفاده از بسیاری از امور کنسولی روی کار آمده است. بنابراین، افراد باید برای انجام یک سری امور به این سامانه مراجعه کنند و مدارک مربوط به خدمت مورد نظر خود را آپلود نمایند، وزارت امور خارجه هم بعد از بررسی های لازم، اگر مدارک را درست و صحیح تشخیص داد، آن ها را تایید می کند؛ اما مراحل تایید مدارک در این سامانه چگونه است؟

ابتدا شما باید به سامانه میخک وزارت امور خارجه mikhak.mfa.gov.ir مراجعه کنید و طبق مراحل توضیح داده شده، از طریق رمز عبور یک بار مصرف به سایت میخک وارد شوید. برای استفاده از تمامی امکانات این سامانه نیاز است که شما حتما در سامانه پروفایل شخصی بسازید. بنابراین، تمامی اطلاعات مورد نیاز را در بدو ورود به سایت میخک تکمیل نمایید.

سپس، با رمز عبور ثابت خود به سامانه وارد شوید و درخواست مد نظر خود را انتخاب نمایید. در مرحله بعدی نیاز است که شما تمامی مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست را در سامانه آپلود کنید. بعضی از امور کنسولی تنها در سایت وزارت امور خارجه انجام می شود و دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست، اما اگر امور کنسولی شما نیاز به مراجعه حضوری داشت باید با در دست داشتن کد رهگیری که سامانه بعد از آپلود مدارک به ایمیلتان می فرستد، به همراه اصل مدارک به نمایندگی های سامانه میخک مراجعه کنید تا مدارک شما تایید شود.

 

مدارک لازم برای درخواست های سامانه میخک

همانطور که گفتیم یکی از مراحل اصلی برای ثبت درخواست ها در سایت میخک این است که شما بعد از ثبت پروفایل شخصی در این سامانه و ورود به سامانه میخک ، تمامی مدارک مورد نیاز مربوط به درخواست خود را آپلود نمایید.
یک سری مدارک به صورت عمومی هستند که تقریبا همه افراد باید آن ها را ارائه نمایند. این مدارک در جدول زیر ذکر شده است، دیگر مدارک مربوط به درخواست شما می باشد که در جدول های بعدی ذکر می شود.

مدارک عمومی برای ثبت درخواست در سامانه میخک
عکس پرنسلی جدید و تمام رخ رنگی
اسکن از صفحه اول گذرنامه
اسکن کارت ملی
اسکن از مهر آخرین خروج شما از کشور که در گذرنامه زده شده است
اسکن مجوز قانونی اقامت در خارج از کشور
آخرین مدرک تحصیلی که در داخل ایران گرفته شده یا به تایید وزارت امور خارجه رسیده
کارت پایان خدمت برای آقایان

 

مدارک لازم برای انجام امور مربوط به مدرک تحصیلی
اسکن صفحات گذرنامه
اسکن صفحه گذرنامه مربوط به آخرین مهر خروج از ایران
تمامی مدارک تحصیلی جدید و قدیمی
مدرک اقامتی معتبر
اسکن کارت ملی
اسکن کارت نظام وظیفه
اسکن عکس پرسنلی

 

مدارک لازم برای استعلام گواهینامه
گواهینامه رانندگی
مدرک اقامتی کاملا معتبر
اسکن تصاویر مربوط به گذرنامه

 

مدارک لازم برای درخواست گواهی عدم سوء پیشینه
اسکن صفحات شناسنامه
اسکن کارت ملی
اسکن عکس پرسنلی
اسکن گذرنامه

 

مدارک لازم برای درخواست عابرین غیر مجاز
اسکن صفحات شناسنامه
اسکن کارت ملی
اسکن عکس پرسنلی

 

مدارک لازم برای ثبت درخواست فوت
تصویر صفحه اول شناسنامه پدر
تصویر گواهی فوت

 

مدارک لازم برای درخواست صدور گذرنامه
تصاویر تمام صفحات شناسنامه
اسکن کارت ملی
اسکن عکس پرسنلی
اسکن مدرک اقامتی معتبر
صفحه اول گذرنامه قبلی
صفحه مربوط به مهر خروج از ایران

 

نتیجه گیری:امور کنسولی امور مختلفی است که تقریبا تمام افراد ایرانی خارج از کشور ایران با آن سر و کار دارند. برای انجام امور کنسولی افراد باید با مراجعه به سامانه میخک درخواست خود را ثبت نمایند. استفاده از این سامانه مستلزم ثبت نام در سامانه و ایجاد پروفایل در سایت میخک می باشد. افراد بعد از ثبت پروفایل خود می توانند به راحتی درخواست های کنسولی خود و مدارک مربوطه را ثبت نمایند و منتظر تایید مدارک خود باشند.

سوالات متداول

1- آدرس اینترنتی سامانه میخک وزارت امور خارجه چیست؟

آذرس سامانه میخک وزارت امور خارجه  mikhak.mfa.gov.ir می باشد.

2- امکانات سامانه میخک وزارت امور خارجه کدام است؟

تشکیل پرونده تحصیلی ، استعلام گواهینامه ، درخواست گواهی عدم سوء پیشینه ، ثبت درخواست فوت و … برخی از امکانات این سامانه است.

3- در سامانه میخک تایید مدارک به چه شکلی انجام می شود؟

برای برخی از امور تایید مدارک در سامانه میخک به شکل غیر حضوری و از طریق سایت انجام می شود اما برای برخی موارد نیاز به مراجعه حضوری است .

4- وکالتنامه صادره از میخک داخل ایران چگونه صحت سنجی می شود ؟
پس از تائید و مهر و امضا وکالتنامه، رضایتنامه یا مدرک تصدیق امضا توسط مامور کنسولی نمایندگی تایید و بارگذاری آن درسامانه، مراحل تائید و تصدیق تکمیل میشود.
در صورت نیاز مراجع داخل کشور، با مراجعه به سامانه از صحت صدور آن مطلع میگردند.

 

در ادامه میتوانید مطالب را به طور کامل درمورد سامانه میخک (تاک) وزارت امور خارجه – تنظیم وکالتنامه و امور کنسولی در لینک زیر مشاهده و دانلود کنید.

معرفی-خدمات-سامانه-تاک-و-نحوه-بارگذاری-و-ثبت-نام-و-مدارک-لازم-1