قبرس شمالی به عنوان سومین جزیره بزرگ در مدیترانه، طی ۲۰۰۰ سال گذشته توسط تمدن‌های پی در پی اشغال شده است، که همه آن‌ها آثار خود را برجای گذاشته‌اند. جمعیت قبرس شمالی طبق سرشماری سال ۲۰۱۷، ۳۲۶۰۰۰ نفر بوده و ۹۸٪ جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند. قبرس شمالی یکی از اعضای سازمان ملل، شورای اروپا، اتحادیه مشترک المنافع انگلیس و همچنین عضو جنبش عدم تعهد است. درآمد اصلی قبرس شمالی گردشگری است.

زبان رسمی و غالب در قبرس شمالی ترکی است؛ البته زبان انگلیسی در قبرس شمالی به طور گسترده‌ای صحبت می‌ شود و همچنین انگلیسی در مدارس قبرس تدریس می‌ شود. قبرس شمالی تحت نظر جمهوری ترکیه است و به همین دلیل واحد پولی آن لیر ترکیه بوده و اکثر بانک‌های این کشور در ترکیه هم شعبه دارند. درنتیجه خدمات بانکی میان این دو کشور بسیار راحت انجام می‌پذیرد.

مهم‌ترین و همچنین بهترین شهرهای قبرس شمالی برای زندگی و تحصیل، نیکوزیا، فاماگوستا و گیرنه هستند. نیکوزیا، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر جمهوری ترکی قبرس شمالی است. گیرنه (کارینیا) بقایای تمدن‌های بی‌ شماری است که هزاران سال پیش در قبرس شمالی زیسته‌ اند و در ساحل شمالی این کشور قرار دارد. قبرس شمالی به دلیل موقعیت جغرافیایی خاصش، دارای آب و هوای مدیترانه‌ ای و شرجی است. اگر علاقمند به تابستان‌های طولانی و تفریحات آبی و ساحلی هستید، قبرس شمالی برای شما بهترین انتخاب است.

راه‌های مهاجرت به قبرس شمالی

قبرس شمالی از آن دسته کشورهاست که مهاجرت به آنها بسیار راحت است! شما می توانید از طریق ویزای کار قبرس شمالی، تحصیل در قبرس شمالی، ازدواج، سرمایه گذاری در قبرس شمالی، خرید ملک و… به این کشور خوش آب و هوا مهاجرت کنید. یکی از نکات جالب در مورد مهاجرت به قبرس شمالی این است که افرادی که بیش از ۶۰ سال سن دارند و می‌خواهند در قبرس شمالی بازنشسته شوند، نیازی به اخذ اقامت ندارند و پس از ورود به این کشور می‌ توانند در آن‌جا بمانند.

مهاجرت به قبرس شمالی از طریق تحصیل

تحصیل در قبرس شمالی یکی از راه‌های مقرون به صرفه برای مهاجرت به این کشور است. دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی هرساله میزبان صدها دانش آموز بین‌ المللی هستند و در طی سال‌های اخیر، به دلایلی مانند شهریه مقرون به صرفه، الزامی نبودن مدرک زبان، خوابگاه با امکانات عالی و اعطای مدارک معتبر در دنیا معروف شده‌اند. یکی از دلایل جذاب بودن تحصیل در این کشور، امکان اخذ بورسیه های تحصیلی قبرس شمالی و تحصیل تقریبا رایگان در این کشور است.

برای مهاجرت به قبرس شمالی از طریق تحصیل شما باید از یک دانشگاه در این کشور نامه پذیرش داشته باشید. سپس به سفارت قبرس شمالی در کشور خود مراجعه کرده و مدارک لازم اعم از پاسپورت، صورت حساب بانکی، فرم درخواست و… را ارائه دهید. پس از اخذ ویزای تحصیلی قبرس شمالی و ورود به این کشور، باید پس از ۹۰ روز درخواست اجازه اقامت کنید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی قبرس شمالی

 • کپی گذرنامه (اعتبار حداقل یکساله)
 • ۴ قطعه عکس
 • فرم درخواست پر شده
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • ارائه مدارکی دال بر تمکن مالی ( بین ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان)
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • گواهی تحصیل مقاطع قبلی + ریزنمرات

 

مهاجرت به قبرس شمالی از طریق ویزای کار

مهاجرت به کشور قبرس شمالی از طریق کار از دیگر روش‌هایی است که می‌تواند آینده‌ای مرفه را برای شما رقم بزند. برای کار در قبرس شمالی شما باید به یکی از زبان‌های ترکی یا انگلیسی مسلط باشید. نکته مهم درمورد مهاجرت به قبرس شمالی از طریق ویزای کار این است که امکان کار بطور مستقیم برای شما وجود ندارد. یعنی باید ابتدا یک کارفرما برای شما دعوتنامه کاری بفرستد و شما آن را همراه با مدارک لازم به سفارت ارائه دهید.

 

بر اساس گزارش‌های سال ۲۰۲۰، حداقل دستمزد روزانه برای کسانی که در قبرس شمالی کار می‌ کنند ۱۴۵٫۳۸ لیر، حداقل دستمزد هفتگی ۷۲۶٫۹۲ لیر و حداقل دستمزد ماهانه ۳۱۵۰ لیر است.

قبرس شمالی به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود یک مرکز مهم در دریای مدیترانه محسوب می‌ شود. رشد سریع اقتصادی قبرس شمالی در درجه اول به دلیل سرمایه گذاری‌های خارجی در این کشور است. سرمایه گذاری خارجی در توسعه بخشهای مختلف به ویژه گردشگری، ساخت و ساز و خدمات رونق زیادی به اقتصاد قبرس شمالی بخشیده است.

برای ثبت شرکت در قبرس شمالی حداقل دو نفر مورد نیاز است و یکی از آنها باید حتماً از ترک‌های قبرس شمالی باشد. اگر فعالیت‌های شرکت مربوط به املاک یا ساخت‌ و‌ساز باشد، شما حق داشتن ۴۹٪ سهام را دارید و نماینده قبرسی‌ها باید ۵۱٪ سهام داشته باشد.

روند ثبت شرکت در قبرس شمالی به شرح زیر است:

 • تعیین نوع فعالیت شرکت
 • کپی گذرنامه کلیه سهامداران
 • ارائه گواهی رفتار خوب همه اعضای شرکت
 • انتخاب نام شرکت
 • واریز مبلغ مشخص به یکی از بانک‌های قبرس شمالی (معمولاً ۱۰۰۰۰۰ دلار)

پس از ثبت شرکت شما می‌ توانید بعد از ۱ یا ۲ سال اقامت دائم این کشور را بگیرید. لازم به ذکر است که برای ثبت شرکت در قبرس شمالی حضور فیزیکی شما الزامی نیست.

مهاجرت به قبرس شمالی از طریق خرید ملک

خرید ملک از راه‌های مهاجرت به تمامی کشورهاست و قبرس شمالی نیز از این قاعده مستثنی نیست. باید بدانید که خرید ملک یکی از زیرمجموعه‌های سرمایه گذاری در قبرس شمالی است و یکی از راه‌های محبوب مهاجرت به قبرس شمالی در میان ایرانیان است.

برای خرید ملک در قبرس شمالی، شما باید یک خانه یا آپارتمان به ارزش ۱۲۵۰۰۰ یورو یا بیشتر خریداری کنید. در هنگام عقد قرارداد باید حداقل یک‌ سوم هزینه خانه پرداخت شود. همچنین قبل از خرید خانه در قبرس شمالی، باید آزمایش دهید و از لحاظ جسمی در سلامت کامل باشید. اگر قصد اخذ اقامت دائم از طریق خرید ملک در قبرس شمالی را دارید نباید بیش از ۸۰ روز به مدت ۵ سال در خارج از قبرس شمالی باشید.
شایان ذکراست که اگر شما در هر کشوری سابقه کیفری داشته باشید، مجاز به خرید ملک در قبرس شمالی نخواهید بود.

در جدول زیر هزینه خرید هر متر خانه در محبوب ترین شهرهای قبرس شمالی آمده است:

شهر هزینه هر متر خانه
نیکوزیا ۱۷۷۱ یورو
فاماگوستا ۱۰۱۹ یورو
گیرنه ۹۱۸ یورو
لیماسول ۲۷۶۲ یورو
لارکانا ۱۵۷۵ یورو

 

مهاجرت به قبرس شمالی از طریق ازدواج

مهاجرت به قبرس شمالی از طریق ازدواج یکی از راحت‌ ترین و البته با منفعت‌ ترین راه‌ ها برای اخذ اقامت دائم این کشور است. تمام متقاضیانی که با یک شهروند قبرس شمالی ازدواج کنند، می‌ توانند فرزندان خود و حتی پدر و مادر خود را به این کشور ببرند. شما ۳ سال پس از ازدواج می‌ توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

مدارک لازم برای مهاجرت از طریق ازدواج به قبرس شمالی

گذرنامه یا شناسنامه شهروند قبرسی و متقاضی

گواهی ازدواج

گواهی عدم ازدواج هردو (اگر قبل از ازدواج مجرد بوده‌اند)

کپی طلاق هردو (اگر قبلاً ازدواج کرده‌اند)

بیمه درمانی

تمکن مالی (باید فرد قبرسی ماهانه حدودا ۱۵۰۰ دلار درآمد داشته باشد تا بتواند شما را حمایت مالی کند)

سند مالکیت یا قرارداد اجاره یک ملک در قبرس شمالی (که در اداره مالیات مهر شده است)

گواهی تولد (برای فرزندان از ازدواج قبلی)

درخواست تابعیت برای همسر

مهاجرت به قبرس شمالی از طریق تولد

به طور کلی فرزندی که از پدر و مادر تبعه قبرس شمالی متولد می‌ شود، بدون در نظر گرفتن مکان تولد تبعه این کشور خواهد بود. البته باید این نکته را درنظر داشت که اگر تابعیت پدر و مادر مشخص نباشد، نوزاد در صورتی که ۵ سال اول زندگی خود را به صورت پیوسته در این کشور زندگی کند، می‌ تواند با صلاحدید دولت تبعه این کشور شود.

مهاجرت به قبرس شمالی از طریق ویزای توریستی

اخذ ویزای توریستی قبرس شمالی بسیار راحت است! سفر به قبرس شمالی برا شما قطعا یک تجربه به یاد ماندنی خواهد بود. در قسمت گمرک فرودگاه قبرس شمالی، از شما سوالاتی پرسیده می‌ شود که براساس پاسخ آن به شما ویزای توریستی تعلق می‌گیرد. به یاد داشته باشید که در روند اخذ ویزای توریستی قبرس شمالی باید ثابت کنید که پس از اتمام سفر خود قصد دارید به کشورتان برگردید.

کسانی که برای اهداف توریستی به قبرس شمالی می‌ آیند و در هتل‌ها اقامت دارند برایشان ویزای ۳۰ و یا نهایتاً ۹۰ روزه صادر می‌ شود. برای کسانی که به منظور ملاقات خانوادگی به قبرس شمالی می‌آیند و در خانه اقوامشان می‌مانند، ویزای ۶۰ روزه صادر خواهد شد. به افرادی که برای بازدیدهای رسمی، جلسات تجاری، کنفرانس‌ها، سمینارها، جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها، رویدادهای ورزشی، رویدادهای فرهنگی و هنری، گردشگری و موارد مشابه می‌ آیند، ویزای ۹۰ روزه صادر تعلق خواهد گرفت.
لازم به ذکر است که ایرانیان نمی‌توانند از طریق ویزای توریستی، اقامت دائم قبرس را اخذ کنند.

شهرهای مهاجرپذیر قبرس شمالی

شهر نیکوزیا یکی از شهرهای بسیار مهم در کشور قبرس شمالی است که پایتخت این کشور نیز محسوب می‌ شود. این شهر به طور کلی از سوی ایرانیان برای مهاجرت یک گزینه بسیار عالی است. تمامی ساختمان‌های اداری و دفاتر دولتی در این شهر قرار دارد. شهر گیرنه از دیگر شهرهای مهاجرپذیر کشور قبرس شمالی محسوب می‌ شود که زیبایی بسیار گسترده‌ای دارد. این شهر از نظر باستانی و همینطور آب و هوا بسیار موردتوجه است. شهر لارکانا به نوبه خود یکی از بهترین شهرهای مهاجرتی است اما ایرانیان آن را کمی گران می‌دانند.

 

اخذ اقامت دائم قبرس شمالی

شما فقط در صورتی می‌ توانید اقامت دائم قبرس شمالی را دریافت کنید که یکی از شرایط زیر را داشته باشید.

 • ویزای کاری داشته باشید و به مدت ۶ سال به‌ طور پیوسته و بدون سوءپیشینه در قبرس شمالی کار کنید.
 • در قبرس شمالی یک شرکت ثبت کرده باشید و به مدت ۶ سال به‌ طور پیوسته و بدون سوءپیشینه در این کشور کار کنید.
 • یک خانه به ارزش ۱۲۵۰۰۰ یورو خریداری کرده باشید و درآمد ماهانه برای همه اعضای خانواده کافی باشد. همچنین، از لحاظ جسمی کاملاً سالم باشید و هیچ سوءپیشینه‌ ای نداشته باشید.
 • درصورت ازدواج با یک فرد قبرسی باید از لحاظ جسمی سالم بوده و سوءپیشینه‌ ای نداشته باشید و همچنین تمامی قوانین قبرس شمالی را رعایت کنید.
 • بیش از ۶۰ سال داشته باشید و بتوانید در عرض یکسال زندگی در قبرس شمالی، اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

پس از دریافت اقامت دائم قبرس شمالی (وایت کارت) می‌ توانید برای دریافت تابعیت این کشور اقدام کنید.

اخذ پاسپورت قبرس شمالی

پاسپورت کشور قبرس شمالی دسته بندی‌های مختلفی دارد. در نظر داشته باشید که پاسپورت این کشور برای کسانی که قصد دارند به سایر کشورها بدون ویزا سفر کنند اعتبار خوبی دارد. برای اخذ پاسپورت کشور قبرس شمالی در ابتدا باید به مدت ۱۰ سال در این کشور زندگی کنید. همچنین شغل و درآمد شما و تسلط شما به زیان ترکی یا انگلیسی در روند اخذ پاسپورت مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

مزایا و معایب مهاجرت به قبرس شمالی

با اینکه قبرس شمالی یکی از مقاصد جذاب و ارزان برای مهاجرت است، ممکن است معایبی هم داشته باشد. در جدول زیر، مزایا و معایب مهاجرت به قبرس شمالی بررسی شده است.

مزایای مهاجرت به قبرس شمالی معایب مهاجرت به قبرس شمالی
روند اخذ اقامت آسان و سریع کشوری کم توسعه در مقایسه با دیگر مقاصد اروپایی
هزینه‌های زندگی کمتر نسبت به دیگر کشورهای اروپایی تعداد کم دانشگاه های برتر
امکان اخذ ویزای همراه این کشور در اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته نشده است
امکان مهاجرت به دیگر کشورهای اروپایی اعتبار کم پاسپورت
امنیت بالا و فساد کم فرصت های شغلی کم
تمکن مالی بسیار کمتر نسبت به باقی کشورها

 

سؤالات متداول

بهترین راه مهاجرت به قبرس شمالی کدام است؟

این مورد به شرایط شما بستگی دارد اما بطورکلی بهترین راه‌ها برای مهاجرت به قبرس شمالی خرید ملک و تحصیل است.

هزینه مهاجرت به قبرس شمالی چقدر است؟

هرکدام از روش‌ های مهاجرت هزینه خاص خود را دارند، اما بطور کلی هزینه خرید ملک کمی بیشتر از باقی راه‌هاست.

آیا امکان اخذ ویزای همراه در قبرس شمالی وجود دارد؟

بله، اگر شما در حال تحصیل یا سرمایه گذاری در قبرس شمالی هستید می‌ توانید برای اعضای خانواده درجه ۱ درخواست ویزای همراه کنید.

آیا برای تحصیل در قبرس شمالی به ویزای تحصیلی نیاز دارم؟

خیر، شما فقط نیاز به اخذ ویزای فرودگاهی دارید. به محض ورود به قبرس شمالی و صحبت با آفیسر، ویزای ورود به شما تعلق خواهد گرفت.

شرایط اخذ اقامت قبرس شمالی از طریق تولد چیست؟

سیستم قبرس شمالی از نوع خون است و باید والدین کودک هردو تبعه قبرس شمالی باشند.